Leczenie Uzależnień - sposoby i metody...
Leczenie uzależnień – jakie obecnie mamy metody terapii uzależnień
Leczenie uzależnień to proces terapeutyczny mający na celu reedukację i resocjalizację osoby uzależnionej. Celem podjęcia leczenia jest życie w trzeźwości oraz w całkowitej abstynencji, która ma za zadanie poprawić jakość życia osoby uzależnionej. Uzależnienie świadczy o tym, iż dana osoba ma problem psychiczny, z którym nie jest w stanie sobie poradzić, a nałóg jest dla uzależnionego swego rodzaju ‘’wynagrodzeniem’’.
Powszechne metody terapii leczenia uzależnień
Terapia uzależnień może odnosić się do wielu nałogów, takich jak alkoholizm, narkomania czy lekomania. Leczenie osób uzależnionych składa się z detoksu oraz pracy z terapeutą. Problem uzależnień nie tylko tyczy się uzależnienia od substancji chemicznej. Drugim, istotnym problemem jest uzależnienie psychiczne. Dlatego w skutecznym leczeniu alkoholizmu, narkomanii czy lekomanii niezbędne jest poddanie się terapii uzależnień.
Prawidłowa terapia uzależnień opiera się na takich oddziaływaniach, jak:
Reprogramming;
Psychoterapia indywidualna;
Psychoterapia grupowa;
Psychoedukacja;
Treningi umiejętności;
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach.
Uzależnieni najczęściej w pierwszej kolejności decydują się na terapię uzależnień w formie indywidualnej psychoterapii pod kątem specjalisty – na NFZ bądź prywatnie, w gabinecie psychoterapeuty lub ewentualnie na psychoterapię grupową – połączoną z indywidualną, w różnego typu stacjonarnych ośrodkach leczenia uzależnień, nierzadko najbliżej miejsca zamieszkania.
Leczenie może odbywać się w trzech różnych trybach:
Stacjonarnym, dziennym oraz w ambulatoryjnym.
Terapia stacjonarna leczenie uzależnień - pierwszy etap w leczeniu odwykowym, zalecany osobom, które mają trudność w pozostaniu w abstynencji. Leczenie stacjonarne to tzw. Leczenie zamknięte, czyli leczenie w ośrodku całodobowym. Decydując się na pobyt w ośrodku stacjonarnym, osoba uzależniona zobowiązuje się do przestrzegania regulaminu, który służy bezpieczeństwu pacjenta i innym osobom przebywającym w ośrodku.
Terapia dzienna – jeżeli uzależniony nie wymaga całodobowego pobytu w ośrodku zamkniętym, zalecana jest także terapia dzienna, gdzie regularnie odbywają się spotkania terapeutyczne w dwóch modelach: grupowym oraz indywidualnym.
Celem dziennych oddziałów leczenia uzależnień jest stworzenie osobie uzależnionej sprzyjającego do refleksji środowiska oraz określenie jej własnych potrzeb i dążenie do ich realizacji.
Terapia ambulatoryjna - polega na samodzielnym zgłaszaniu się pacjenta do poradni alkoholowej, w której cyklicznie odbywa się terapia uzależnień. Zwykle jest to terapia indywidualna lub grupowa – po zakończonej terapii stacjonarnej lub dziennej osoby uzależnionej, w celu kontynuowania terapii i procesu zdrowienia, pacjenci kierowani są do dalszej psychoterapii w zakładach ambulatoryjnych oraz do grup samopomocowych (np. AA- Anonimowych Alkoholików) oraz klubów abstynenta. Leczenie ambulatoryjne prowadzone jest w poradniach, przychodniach i specjalistycznych gabinetach prywatnych.
Ważne
Leczenie uzależnień w Polsce jest bezpłatne (np. terapia uzależnień na nfz wrocław, aczkolwiek zdarza się sytuacja, gdzie na miejsce w ośrodku stacjonarnym trzeba czekać kilka miesięcy.
Inne rodzaje terapii
Istotną sprawą jest wybór odpowiedniej terapii. Należy poznać różne style terapii a następnie dobrać odpowiednią dla siebie, aby skutecznie leczyć uzależnienie.
Terapia behawioralna – koncentruje się na osiągnięciu celu, bezpośrednio zawiązanego z obecnyn życiem pacjenta. Metoda ta polega na zidentyfikowaniu zachowań, które są niezdrowe oraz sytuacji, które je wywołują.
Terapia Racjonalno – Emotywna – terapia, koncentruje się na przekonaniach pacjenta, mniejszy nacisk kładzie na zachowania, a większy na poglądy jednostki. Postrzega błędne oraz nierealistyczne przekonania jako centrum problemów psychologicznych. Terapeuta pokazuje, że to nie sytuacja wywołuje konsekwencje lecz właśnie przekonania z nią związane.
Dialektyczna Terapia Behawioralna – styl terapeutyczny oparty na leczeniu pacjentów z zaburzeniami psychologicznymi osobowości borderline oraz przewlekłymi zrachowaniami autodestrukcyjnymi. Terapia skuteczna także w przypadkach problemów ze zdrowiem psychicznym, tj. : Depresja, zaburzenia dwubiegunowe, zaburzenia odżywiania, zaburzenia związane z lękiem, zespół stresu pourazowego oraz przede wszystkim zaburzenia związane z zażywaniem substancji psychoaktywnych.
Terapia odwrażliwiania za pomocą ruchu gałek ocznych (EMDR) – w tej metodzie postępy mają być stopniowe, pomagać w przetwarzaniu informacji z traumy. W przypadku nadużywania substancji odurzających, ta metoda jest pomocna, gdyż uraz często związany jest z uzależnieniem. Wykorzystanie metody EMDR do ponownego przetwarzania informacji traumatycznej może doprowadzić do zminimalizowania objawów.
Więcej przeczytasz na doskonałej stronie o tematyce leczenia uzależnień: https://leczenie-uzaleznien.wroclaw.pl/terapia-uzaleznien-wroclaw
Dodaj komentarz